Црвена Звезда ја освои петтата титула во АБА лигата

Црвена Звезда го победи Будуќност со 67:60 во мајсторката од плејофот на АБА лигата и петти пат го освои трофејот во регионалното кошаркарско натпреварување. Домаќините не пропуштија можност да стигнат до трета победа во серијата против црногорскиот состав, а заслужено стигнаа до неа откако водеа во текот на целиот натпревар. Предводени од расположениот Ноко, црвено-белите […]Read More

Конечно отворен Дино Парк – Погледнете како изгледа новиот дел

После повеќемесечно најавување и пролонгирање поради пандемијата, долгоочекуваниот Дино Парк во Скопската Зоолошка градина од утре ќе биде отворена за посетителите. Новиот дел е вистинска атракција за малите, но би рекле и за возрасните посетители. Дино паркот собира околу 300 посетители, уреден е фантастично и има дури 41 диносаурус, дел од нив со синхронизирани движења, […]Read More

Филипче ја прими и втората доза од кинеската вакцина

Министерот за здравство, Венко Филипче, на својот официјален профил на ФБ, извести дека ја прими и втората доза од кинеската вакцина „Синофарм“. „Денеска ја примив втората доза од вакцината на кинескиот производител Синофарм. Вакцината е единствениот начин да се спречат компликациите и тешките облици на Ковид 19. Сите вакцини кои ги имаме во нашата држава […]Read More

КОВИД ЛЕКУВАЊЕТО ВО ПРИВАТНИТЕ БОЛНИЦИ ДА ЧИНИ ОД 650 ДО

Дијагностицирањето и лекувањето на ковид пациенти во приватните болници да биде ограничено и да се движи од 40 илјади до 305.000 денари (од околу 650 до околу 5.000 евра), стои во предлогот на Главниот кризен штаб кој го поднесе до Владата, вели министерот за здравство Венко Филипче. Станува збор за предлог за измена на Законот […]Read More

Монтажери, фотографи, аналитичари – 55 имиња на хонорарци на владиниот

Од 14.500 до 60 илјади денари биле исплаќани како хонорари на лицата коишто се најдоа на владиниот список. Само еден од ангажираните работел без надоместок. Монтажери, тонци, фотографи, графички дизајнери, лица задолжени за анализи и медиа мониторинг се најдоа на долгата листа на хонорарци на Владата со кои биле склучени авторски договори од почетокот на […]Read More

Веспрем го освои унгарскиот куп, Манасков даде два гола во

Веспрем го освои Купот на Унгарија, откако во финалето го совлада ПИК Сегед со 28-26. Македонското лево крило Дејан Манасков во победата придонесе со два гола, и токму со толкава разлика беше изразена победата на Веспрем. Веспрем во двете полувремиња даде по 14 гола и по 28-ми пат стигна до купот. Најефикасни кај тимот кој […]Read More

НИЕ СМЕ НАЈЗАГРОЗЕНА ИНДУСТРИЈА ОД ПАНДЕМИЈАТА, ВЛАДАТА НЕ САКА ДА

Организаторите на настани денеска почнаа со протестите пред Владата, кои, како што најавија од Асоцијација на компании од индустријата за организации на настани (ИВАП), ќе се одржуваат секој ден од 12 до 15 часот, сè додека не најдат заеднички јазик со Владата за соодветна помош да се справат со последиците од пандемијата. „Ивент индустријата е […]Read More