УСЛОВИ ЗА ЛОКАЛНА ПОЈАВА НА ПОРОЕН ДОЖД УТРЕ ПОПЛАДНЕ –

Денес времето во Македонија ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и топло. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен и од југозападен правец и истиот повремено на некои места ќе засилува. Температурите ќе се искачуваат во интервалот од 17 до 24 степени. Во Скопје и околината времето ќе биде променливо облачно со сончеви […]Read More

Легендарна приказна од Демир Капија

Тврдината Просек била во составот на Српската држава се до смртта на цар Душан во 1355 година. Потоа распаднатата Душанова држава ја разделиле на повеќе самостојни владенија. Просек и Тиквешија-та влегле првобитно во владеењето на браќата Константин и Драгаш Дејановиќ, а потоа во кралството на Волкашин и Марко. За КралиМарко КралеМарко имаме многу легенди низ […]Read More

НАЈНОВИ МЕТЕО ИНФОРМАЦИИ: ОД ЗАПАД ДОАЃААТ НОВИ ВРНЕЖИ ОД ДОЖД

Денес времето во Македонија ќе биде сончево и топло со умерена облачност. Во текот на денот облачноста ќе се зголемува и кон крајот на денот и во вечерните часови во западните предели ќе има повремени врнежи од дожд. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец, додека температурите ќе се искачуваат во интервалот од […]Read More

КАВАДАРЦИ НИЗ СТАРИ ФОТОГРАФИИ

Првиот автобус во Кавадарци кој возел на релација Кавадарци – Скопје. Возач на автобусот е Ѓоре Грозданов, седи на браникот на автобусот, а горе е носачот на багажот Петруш Заев, или познат кај кавадарчани како Петруш Мајмунот. Извор : Petre KamchevskiRead More

Најновите информации за Коронавирусот

Во последните 24 часа се направени 2.865 тестирања, а регистрирани се 627 нови случаи на КОВИД-19 во: -Скопје 218 -Битола 66 -Куманово 54 -Прилеп 31 -Охрид 22 -Струмица 21 -Тетово 20 -Велес 19 -Штип 18 -Кавадарци 16 -Гостивар и Кичево по 15 -Кочани 13 -Гевгелија 12 -Свети Николе и Берово по 9 -Струга 8 -Дебар […]Read More

Нови 7.400 гортекс униформи за припадниците на Армијата

Нови 7.400 гортекс униформи за припадниците на Армијата. „Во ситуација кога сами си ги решавате проблемите и сојузниците подобро ќе ви помогнат. Обезбедивме нови униформи и чизми за Армијата, завршена е јавната набавка за втора униформа за секој припадник, ја комплетираме свечената униформа и обезбедивме, за прв пат, спортска опрема за секој припадник на Армијата. […]Read More

КАКВО ВРЕМЕ НЕ ОЧЕКУВА

Денес времето во Македонија ќе биде променливо облачно со повремен локален дожд и услови за ретка појава на грмежи. Ќе дува слаб до умерен ветер од западен и од северозападен правец. Температурите ќе се искачуваат во интервалот од 10 до 18 степени. Во Скопје и околината времето ќе биде променливо облачно со услови за повремен […]Read More