БАЛКАНСКИ МЕДАЛИ

БАЛКАНСКИ МЕДАЛИ Косовската џудока Дистриа Красниќи го освои златниот медал во категоријата женски-48 килограми на Олимпијадата во Токио во саботата, победувајќи јапонскиот ривал Фуна Тонаки во финалето. Дамир Микец на Србија ѝ го донесе првиот медал на овогодинешните Олимписки игри во дисциплината 10 метри воздушен пиштол со вкупно 237.9 кола во финалето. Романката Ана Мариа […]Read More

На денешен ден (24 јули 1957 година), во својот дом

„ВЕРУВАВ ВО СÈ, НО НЕ ВЕРУВАВ ДЕКА МОИ ЌЕ МИ СУДАТ ЗА МАКЕДОНИЈА“ На денешен ден (24 јули 1957 година), во својот дом во Прилеп, умира првиот претседател на Македонија, Методија Андонов – Ченто. Ченто е македонскиот национален борец, деец и политичар и прв претседател на Президиумот на АСНОМ. Поради неговата функција на претседател на […]Read More

108 ГОДИНИ ОД ТИКВЕШКО ВОСТАНИЕ

На денешен ден, 19 јуни се навршуваат 108 години од Тиквешкото востание, кое започнало на 19 – ти а завршило на 25- ти јуни 1913 година. Ова востание претставува првиот организиран,масовен вооружен протест на населението од Тиквешијата против српската власт која ја окупирала Вардарска Македонија по повлекувањето на турските сили после Првата балканска војна во […]Read More

Дали ќе има свадби, прослави и концерти од 1 јуни-

Здравствените власти  соопштија дека пандемијата стивнува и од недела во недела се намалува бројот на активни случаи, по што Комисијата за заразни болести до владиниот кризен штаб ќе достави предлог за олабавување на антиковид мерките. Иако, вакцинацијата се одвива непречено,  се уште не сме ја достигнале онаа бројка на 500.000 пријавени за вакцинација. Во овој […]Read More

Ќе има ли повторно поскапување на струјата?

Повторно поскапување на струјата се очекува во наредните денови.Лани струјата поскапе за 7,4% , а оваа година компаниите со ново барање за нови цени. МЕПСО побарал зголемување на цената за пренос од 143 отсто, Националниот енергетски маркет оператор за организирање и управување на пазарот на електрична енергија побарал зголемување за 45 отсто, а Електродистрибуција зголемување […]Read More

Исхрана, физичка активност и добар сон- ТРИАГОЛНИК за добро здравје

За добро здравје на сите нам ни е познато дека ни се потребни: здрава и разновидна исхрана, честа физичка активност и редовен и квалитетен сон (нешто што честопати се заборава). Овие 3 компоненти од секојдневниот живот може да се каже дека се основа за здравјето на нашиот организам, но и за менталното здравје и расположението. Трите […]Read More

Моќта на лененото семе

Лененото семе е добро позната намирница за нашите простори. Неговата употреба расте и се популаризира со времето, а неговите бројни здравствени ефекти постојано научно се докажуваат и промовираат. Тоа може да се вброи во т.н „супер храна“, бидејќи навистина има некои уникатни и интересни својства. Науката не го прескокнала лененото семе, па така постојат многу научни студии што ги […]Read More

УСЛОВИ ЗА ЛОКАЛНА ПОЈАВА НА ПОРОЕН ДОЖД УТРЕ ПОПЛАДНЕ –

Денес времето во Македонија ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и топло. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен и од југозападен правец и истиот повремено на некои места ќе засилува. Температурите ќе се искачуваат во интервалот од 17 до 24 степени. Во Скопје и околината времето ќе биде променливо облачно со сончеви […]Read More

Легендарна приказна од Демир Капија

Тврдината Просек била во составот на Српската држава се до смртта на цар Душан во 1355 година. Потоа распаднатата Душанова држава ја разделиле на повеќе самостојни владенија. Просек и Тиквешија-та влегле првобитно во владеењето на браќата Константин и Драгаш Дејановиќ, а потоа во кралството на Волкашин и Марко. За КралиМарко КралеМарко имаме многу легенди низ […]Read More