Веспрем го освои унгарскиот куп, Манасков даде два гола во финалето

 Веспрем го освои унгарскиот куп, Манасков даде два гола во финалето

Веспрем го освои Купот на Унгарија, откако во финалето го совлада ПИК Сегед со 28-26. Македонското лево крило Дејан Манасков во победата придонесе со два гола, и токму со толкава разлика беше изразена победата на Веспрем.

Веспрем во двете полувремиња даде по 14 гола и по 28-ми пат стигна до купот. Најефикасни кај тимот кој го елиминираше Вардар 1961 од ЛШ беа Јахија со 6 реализации, Ненадиќ со 5 и Мораеш кој истотака даде 5 гола.

Related post